Friday, October 23, 2009

Nourishing Breakfast Cereal: grain and sugar free!

I'm loving this nourishing, real food breakfast cereal and it is deliciously gluten, grain, and sugar free! The cereal is made by > Lydia's Organics and my favorite is the Grainless Apple Cereal, perfect for Fall. This cereal is made with dried fruit, soaked nuts and seeds, and boasts a much better nutritional profile, when compared with standard organic cereals such as > Cascadian Farms Granola;

Lydia's Organic Grainless Apple Cereal:
per 1/2cup serving-
13g protein
20g of fat
19g carbs
6g of fiber
5g sugar

Cascadian Farms Cinnamon Raisin Granola:
per 1/2 cup serving
4.2 g protein
2.52 grams fat
35 grams carbs
2.52 grams fiber
13.4 grams sugar

It's important to start your day off by eating a healthy breakfast that includes protein and fat, to give you optimal energy for the day ahead. It's much better for achieving weight loss to eat a high protein breakfast such as eggs vs. a breakfast that is high in carbs such as a bagel, according to > this study, published in the International Journal of Obesity.

According to > Dr. Al Sears, grain cereal, in general, is not the best breakfast. However, a grain-free, high-protein cereal, served with whole milk or whole coconut milk is a decent stand-in, for those times when cooking breakfast is too much work.

For children, breakfast is key to helping them do their best in school. A high protein breakfast is found to be much > better for attentiveness then a high carb breakfast.

To make your own grain-free granola, check out > Organic Thrifty's wonderful recipe.


  1. That looks delicious--where did you find it? What a great alternative to oatmeal.

  2. I found it at a local food co-op here that has an awesome selection, its the > the wedge coop.

  3. Oh, that looks simply yummy. I am finding that on a grain free diet like GAPS, that it is a lot of work because I'm making "everything"!

    It would be so nice to have something like this on hand when we're out of our own cereal/granola that I make. Also, her selections give me some more great ideas on some flavors I might try to make.

    I checked out the price online and it's pricey - $10 a lb but would be worth the buy for certain occasions. I don't think it is available at any of the coops or local food stores in my area but I'll check around.
    Thanks so much,

  4. yes, it isn't cheap, but I found that a 1/4cup was about enough for me for a snack, and I poured half and half over itso it was quite filling!